Rzeżączka

Czym jest rzeżączka?

Jest to jedna z najczęściej rozpoznawanych chorób bakteryjnych przenoszonych droga płciową. Wywoływana jest przez gram (-) bakterię o nazwie dwoinka rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Przenoszona jest podczas każdego rodzaju kontaktów seksualnych także analnych i oralnych.

Objawy choroby pojawiają się u 20 % zakażonych kobiet i 90% zakażonych mężczyzn, u większości kobiet przebieg jest zatem bezobjawowy.

Najbardziej charakterystycznymi objawami rzeżączki są:

  • upławy o żółtym i zielonym zabarwieniu pojawiające się 3-5 dni od momentu zakażenia
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu.

W razie wystąpienia objawów (wymienionych powyżej i poniżej ) należy zgłosić się do lekarza (dermatologa, ginekologa lub lekarza POZ).

Objawy rzeżączki u kobiet:

Objawy rzeżączki u mężczyzn:

źródło (https://www.121doc.com/pl/choroby-weneryczne/rzezaczka)

Jak można ulec zakażeniu?

Rzeżączką można się zarazić poprzez kontakt bezpośredni – seksualny z zainfekowaną osobą, zarówno analny jak i oralny albo poprzez kontakt pośredni, czyli używanie tych samych ręczników lub innych środków higieny osobistej, a także pościeli czy bielizny. Infekcja może się również przenieść z matki na noworodka podczas porodu. Należy pamiętać, że na zakażenie rzeżączką narażona jest każda aktywna seksualnie osoba, która nie stosuje mechanicznych metod zabezpieczania przed ciążą.

Jakie są sposoby leczenia?

Leczenie rzeżączki polega na zastosowaniu odpowiedniego antybiotyku, podanego w postaci domięśniowej, jednorazowo. Takie leczenie pozwala na całkowite wyleczenie i zapobiega groźnym powikłaniom.

Jak uniknąć zachorowania?

Podstawowym czynnikiem ryzyka są stosunki seksualne z więcej niż jednym partnerem lub z osobą, która sama ma wielu innych partnerów. W zapobieganiu rzeżączce ma również znaczenie regularne i prawidłowe stosowanie prezerwatyw przez mężczyzn. Środki antykoncepcyjne nie chronią przed zachorowaniem. Oprócz zapobiegania ważne jest także wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie.

Źródła: “Choroby przenoszone droga płciową” Tomasz F. Mroczkowski, wydawnictwo Czlej, Lublin 2012

Autor: Paula Walczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *