Kiła

Czym jest, jak można się zarazić?

Kiła jest ogólnoustrojową chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię o nazwie krętek blady (Treponema pallidum). Można się nią zarazić przez kontakt seksualny, uszkodzoną skórę – zranienia lub wniknięcie bakterii do krwi. Także w czasie ciąży lub porodu infekcja może przenieść się od chorej matki na dziecko.

Aktualny problem czy historia?

W ostatnich latach na Pomorzu liczba chorych na kiłę wzrosła czterokrotnie! W 2017 roku odnotowano 1710 osób zarażonych. Każdego dnia zaraża się około 5 osób.

Źródło: Zakład Epidemiologii NIZP-PZH, Departament Zapobiegania oraz Zwalczania Zakażeń i Chorób Zakaźnych u Ludzi GIS

Jakie są objawy?

Pierwszym objawem kiły jest pojedyncze, bezbolesne owrzodzenie zwane objawem pierwotnym. Pojawia się po 3-4 tygodniach od zakażenia i powstaje w miejscu wniknięcia krętka do organizmu. Zmiana ta jest twarda o okrągłym lub owalnym kształcie, średnicy kilku-kilkunastu milimetrów oraz jest bardzo zakaźna. Objaw pierwotny znika bez leczenia po 2-4 tygodniach, ale nie oznacza to wyzdrowienia!

Źrodło: https://labhome.pl/objawy-kily/

Ponadto objawami kiły są powiększone węzły chłonne oraz wysypki – osutki plamiste lub grudkowe, które mogą pojawiać się na całym ciele. Poza tym występują zmiany na błonach śluzowych. Może także dojść do kiłowego zapalenia gardła lub krtani. Rzadziej spotykanymi następstwami zakażenia jest ogniskowe łysienie czy bielactwo.

Archiwum: Katedra i Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUMed

Czy kiła może przebiegać bezobjawowo?

Tak. Ustąpienie widocznych objawów, które następuje w pierwszych dwóch latach trwania choroby, nie oznacza jej zakończenia. Przechodzi ona w stan utajenia, czyli jest to kiła bezobjawowa!

Co dalej?

Kiła u osób nieleczonych zaczyna zajmować różne narządy dając kolejne objawy i powikłania. Proces chorobowy może dotyczyć: kości, wątroby, serca, aorty, mózgu oraz rdzenia kręgowego.

Źrodło: https://drogazdrowia.pl/choroby-weneryczne/kila

Kiła wrodzona

Występuje w sytuacji, gdy do zarażenia dziecka doszło podczas trwania ciąży. Z uwagi na to konieczne jest wykonywanie badań w kierunku kiły w ciąży, by w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie. Badania są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i powinny być wykonane dwukrotnie (wstępnie w 9-10 tygodniu ciąży i później w 33-37 tygodniu ciąży).

Leczenie

Kiłę można wyleczyć stosując jeden antybiotyk. Dawka i długość trwania terapii zależą od stopnia zaawansowania choroby. Im wcześniej zostanie podany lek tym lepiej, a czas leczenia będzie krótszy.  Dlatego w razie wystąpienia objawów lub podejrzenia możliwości zakażenia należy udać się do dermatologa!

Źródło: „Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową” Majewski S., Jabłońska S., PZWL, 2005

Autor: Anna Płaszczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *