Chlamydioza

Czym jest?

Chlamydioza to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową, która jest najczęstszą przyczyną nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej  u mężczyzn. U kobiet choroba ta może stanowić przyczynę poważnych powikłań, w tym zapaleń narządów miednicy. Jest to choroba wywoływana przez bakterię – Chlamydia trachomatis.

U kogo występuje?

Chlamydioza może wystąpić u obu płci. Warto podkreślić, że zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet szczyt zachorowania przypada przed 25 rokiem życia.

Jak się objawia?

Choroba bardzo często rozpoczyna się i długo przebiega bezobjawowo. Do niepokojących objawów, gdy już takie wystąpią, należy między innymi wyciek z cewki moczowej i ból podczas oddawania moczu u mężczyzn. U kobiet każdy przypadek krwawienia międzymiesiączkowego lub wyciek z pochwy jest niepokojącym znakiem. Inne objawy przedstawiają poniższe schematy:

źródło (https://www.121doc.com/pl/choroby-weneryczne/)

W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy zgłosić się do swojego lekarza, który pokieruje do odpowiedniego specjalisty (dermatologa, ginekologa lub urologa).

Leczenie

Chlamydiozę da się wyleczyć! Jest to choroba bakteryjna, więc wystarczy podać jeden antybiotyk. Terapia nie jest długa, wyleczenie uzyskuje się już po upływie od 7 do 10 dni. Leczy się zarówno osobę chorą, jak i partnerów seksualnych, nawet jeśli Ci nie są zarażeni (leczenie profilaktyczne).

Po przyjęciu całej dawki antybiotyku trzeba udać się na badania kontrolne, by potwierdzić pełne wyleczenie.

Jak zapobiegać?

Bardzo ważnym czynnikiem ryzyka jest posiadanie wielu partnerów seksualnych, lub stosunek z osobą która ma ich wielu. Należy więc unikać takich i innych ryzykownych zachowań. Mężczyźni powinni również pamiętać o regularnym i prawidłowym używaniu prezerwatyw, które znacznie obniżają ryzyko zachorowania.

Pamiętaj, po podjęciu ryzykownych zachowań seksualnych lub zauważeniu jakichkolwiek objawów udaj się do lekarza!

Chlamydioza jest bardzo podstępna, ale to nie wyrok! Bardzo łatwo ją wyleczyć i uniknąć poważnych powikłań!

źródło: https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/wenerologia/73335,chlamydioza

autor: Robert Skibiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *