HPV

HPV – zarażenie wirusem brodawczaka ludzkiego

Wirus brodawczaka ludzkiego jest wysoce zaraźliwy. Najbardziej narażone, na zakażenie, są osoby aktywne seksualnie, zwłaszcza te, które nie stosują mechanicznych metod zapobiegania ciąży. Istotne jest zwrócenie uwagi na fakt, że do zarażenia wirusem może dojść nie tylko w wyniku kontaktów waginalnych, równie ryzykowne są kontakty analne, oralne, petting czy dzielenie akcesoriów erotycznych.

Większość osób zarażonych wirusem HPV nie prezentuje żadnych widocznych objawów klinicznych. Symptomy mogą ujawnić się dopiero po kilku tygodniach, miesiącach, a nawet latach od zarażenia wirusem!

Objawy zakażenia wirusem

Do objawów należą brodawki, guzki lub zmiany skórne w okolicy narządów płciowych lub odbytu. Jednak największym zagrożeniem jakie niesie ze sobą przewlekłe zakażenie wirusem HPV jest rak szyjki macicy.

Wirus HPV, jako najczęstsze zakażenie przenoszone drogą płciową, występuje powszechnie na całym świecie!

W razie wystąpienia niepokojących zmian (wspomnianych powyżej) należy się zgłosić do lekarza (dermatologa, ginekologa lub lekarza POZ)

Jakie czynniki zwiększają ryzyko zakażenia?

  • wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego,
  • duża liczba partnerów seksualnych,
  • wcześniejsza infekcja chorobami przenoszonymi drogą płciową,
  • osłabienie odporności,
  • palenie papierosów,
  • wiek (zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem).

Jak możemy zapobiec zarażeniu?

Skutecznym sposobem ochrony przez zakażeniem wirusem jest szczepionka przeciw wirusowi HPV.

Kiedy najlepiej jest się zaszczepić?

Szczepienia są najskuteczniejsze jeśli są podawane nastolatkom (przed inicjacją seksualną). Jednak szczepienie po rozpoczęciu współżycia jest również zalecane i skuteczne.

Pamiętaj! Szczepienia są zalecane nie tylko dla młodych kobiet, młodzi mężczyźni też powinni się szczepić, aby zapobiec rozpowszechnianiu się wirusa.

Szczepienia są płatne, niefinansowane z budżetu Ministra Zdrowia, jednak niektóre samorządy organizują bezpłatne szczepienia w ramach programów profilaktycznych (aktualne informacje o realizowanych samorządowych programach zdrowotnych dotyczących szczepień, w tym zakresu szczepień, miejsca oraz osób objętych szczepieniami można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego).

Badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy

Badania cytologiczne w gabinecie ginekologicznym należy wykonywać u osób >21. roku życia i kontynuować je do wieku 65 lat. Zalecenie to dotyczy zarówno kobiet szczepionych, jak i nieszczepionych

Źródło: https://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/wytyczne/134686,jak-korzystac-z-aktualnie-dostepnych-szczepionekprzeciwko-hpv ; https://www.121doc.com/pl/choroby-weneryczne/klykciny-konczyste#zarażenie_wirusem_hpv

Autor: Karolina Zarańska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *